Make your own free website on Tripod.com
 Anasayfa   |   EGE  |   AKDENİZ  |   MARMARA |   DOĞU ANADOLU  |  İÇ ANADOLU   |   KARADENİZ  


ANI

Kars’dan doğuya, sınıra doğru 45 km’lik bir yolla Ani’ye varıyoruz. Ani şaşırtıcı, insanı ilkgörüşte çarpan bir yer. 1000 yıl kadar geriye
Ani Katedrali, Ani Harabelerinin görkemini yansıtıyor. gidiveriyoruz. Selçuklu eserleri ile kiliseler yan yana, iç içe duruyorlar.

Bagratlılar Arap boyunduruğundan kurtulup bağımsız krallık kurduklarında kral Aşot Ani’yi başkent yaptı. 972’de orta surlar yapıldı. Aşut’tan sonra oğlu II. Simpat krallığında kentin etrafı surlarla çevrildi. Bu surları bugün de görebiliyoruz. Kiliselerin çoğu da onun zamanında yapıldı. Ondan sonraki kral I. Gagik zamanında kent büyük gelişme gösterdi. Ani 1064’de Selçukluların eline geçti. Daha sonra Gürcüler, Moğollar, Akkoyunlular egemen oldu. 1538’de Osmanlı topraklarına katıldı.


Kentin merkezindeki Ani Katedrali en büyük eserlerden biri. 1001 yılında Yunan haçı planında yapılmış olan katedral 1064’de Alparslan tarafından camiye çevrildi ve Fethiye Camisi denildi. Doğu yönünde Arpaçay’a inen kayalıkların eteğinde Prens Dikran Honents’in yaptırdığı Surp Kirkor Kilisesi bulunuyor. İçi fresklerle süslü kilise oldukça iyi durumdadır. 1036 yılında yapılmış Surp Pirgiç (Halaskar) Kilisesi yörede Keçeli Kilise diye bilinir. Dış yüzü çok süslü olan kilise kısmen yıkık durumdadır. 1038’de yapılan Surp Hovannes (Apostol) Kilisesi’nden günümüze pek bir şey ulaşmadı. Kuzeybatı tarafında aynı adı taşıyan üç kilise bulunuyor. Bunlardan Surp Kirkor Abugamrents Kilisesi 994’de yapılmıştı ve Aziz Kirkor Lusaroviç’e adanmıştı. Selçuklu eserlerinden halkın Bozminare dediği Menücehr Camisi (1110), Ebul Muammeran Camisi (1195) görülüyor. Kentin ortasındaki kervansarayın ise ancak kalıntısı görülebiliyor.


Kuzeybatı yönünde dik bir yamaçta Sultan Sarayı bulunuyor. Beş katlı olarak yapılmış binanın üst katları yıkılmıştır. Ön yüzünün mozaik işlemeleri görülebilmektedir.
Ani, Hıristiyan Ermeni inanışınca kutsal sayılan yerlerden biridir.

Ulaşım :Karsın 45 km doğusunda Ermenistan sınırında yolun sonunda karşımıza çıkar. Ani Harabelerini gezebilmek için Kars Emniyet Müdürlüğünden bir izin formu doldurmak ve bunu Ani'yi kontrolünde tutan askeri görevlilere göstermek gerekiyor. Ani'de kamera yasak. Fotoğraf çekebilirsiniz. Ancak objektiflerin Ermenistan'a doğru çevrilmemesi iki ülke anlaşması gereği yasak.

Konaklama : Ani Harabelerinin yakınında konaklayacak yer yok. En yakın Kars'ta kalabilirsiniz. Otel seçeneğiniz çok fazla yok. Merkezde 3 yıldızlı bir otel var. Diğerleri çok iyi sayılmazlar. Erzurum'da kalıp Ani'yi gezmek mümkün. Ama arada 2,5-3 saate yakın bir yol var. Eğer Kars'ta kalırsanız kahvaltı salonlarında kahvaltı yapın.

Tarihi: Milattan önce bir kale şehri olarak kurulmuştur. Ününü ancak ortaçağda duyurabilmiştir. Bagratlılar Arap boyunduruğundan kurtulup bağımsız bir krallık kurduklarında Kral Ashot, Ani'yi başkent yaptı. 972 yılında orta surlar yapıldı. Ashot'tan sonra oğlu 2. Simpat krallığında kentin etrafı surlarla çevrildi. Bu surlar bugünde görülebiliyor. Kiliselerin çoğu da onun zamanında yapıldı. Ondan sonraki kral 1. Gagik zamanında kent büyük gelişme gösterdi. Ani 1064 yılında Selçukluların eline geçti. Daha sonra Gürcüler, Moğollar, Akkoyunlular egemen oldu.1538 yılında Osmanlı topraklarına katıldı.

Önemli Kalıntılar: Kentin merkezindeki Ani Katedrali en büyük yapıdır. Doğu yönünde Arpaçay'a inen kayalıkların eteğinde Surp Kirkor kilisesi bulunuyor. İçi fresklerle süslü kilise oldukça iyi durumdadır. 1036 yılında yapılmış Surp Bİrgiç (Halaskar) Kilisesi yörede Keçeli Kilise diye bilinir. Dış yüzeyi çok süslü olan kilise kısmen yıkık durumdadır.
1038 yılında yapılmış Surp Hovannes (Apostol) kilisesi günümüze ulaşamamış. Kuzeybatı tarafında aynı adı taşıyan üç kilise bulunuyor. Bunlardan Surp Kirkor Abugamrents Kilisesi 994 te yapılmış ve Aziz Kirkor Lusaroviç'e adanmış. Kuzeybatı yönünde dik bir yamaçta Sultan Sarayı bulunuyor.
Ani, Ermeni inanışınca kutsal sayılan yerlerden biridir.


                               arkeolog@postaci.com                                  design @rzawa