Make your own free website on Tripod.com
  Anasayfa   |   EGE  |   AKDENİZ  |   MARMARA |   DOĞU ANADOLU  |  İÇ ANADOLU   |   KARADENİZ  


    Hazar Gölü’nün kıyısından Elazığ’a ulaşıyoruz. Yolda eşşiz güzellikteki Hazar’ın kıyısından geçiyoruz. Karayolu gölün kuzey, demiryolu da güney kıyılarını dolaşarak uzanıyor. Bölgenin en çok uygarlığa tanıklık etmiş, en eski kentlerinden biri Elazığ. Sırayla sayalım: Hitit, Urartu, Roma, Sasani, Arap, Selçuklu, Artukoğulları, İlhanlı, Dülkadiroğulları, Osmanlı ve Cumhuriyet. Bugünkü Harput bölgenin eski merkezi.
Diyarbakır tarafından ve gölün güneyinden gelirseniz şirin bir ilçeden geçiyor yol: Sivrice.
İlçe sırtını Hazar Baba dağına dayamış. Önündeki gölde yüzün, su sporları yapın, arkadaki dağda da kış sporları. Böylesine güzel bir yer. Tesis mi? Bu yıl hizmete sokulacak kafeterya, soyunma odaları ve babylift yapılıyor. Seneye de telesiyej yapılacak. Doğal pisti zaten güzel. 5 Ay kayak yapılabiliyor. Buradaki tesislere voleybol, basketbol sahaları ve tenis kortu da yapılacak. Bu güzel ilçede konaklamak isterseniz Tur-Pol veya Mavi Göl Tesislerine gideceksiniz. Tur-Pol yaz kış açık, 40 odası, kaloriferi ve her türlü konforu var. Tel: (424) 425 11 00 Mavi Göl Tel: 425 10 20
Harput’a Harput Kalesi’ni görmeye gitmeli. Yolda göreceğiniz dev boyutlu, çirkin yapı okul. ( Fettullah Gülen cemaatinin ) Harput’un meydanı koca çınarla süslü etrafı ise tarihle çevrili: Alacalı camisi, Sarahatun Camisi, Cimşit Beş Hamamı, Kurşunlu Camisi ve Ulu Cami. Ne yazık ki, bu tarihi eserlerin içine giremeyecek dışırdan bakmakla yetineceksiniz. Hiçbiri turizme açık değil. Halk arasında en ünlüsü Arap Baba Türbesi. Cesedinin ve kesik başının çürümemiş olduğuna inanılıyor.
Burada görülecek en güzel yerlerden birini unutmamalı. Güllübağ Mahallesine gitmeli. Solda bir mağara var. Yazın sıcak, kışın buzlarla kaplanan Buzluk Mağarası. Yanınız yöreniz ise hep çiçeklerle bezeli. Önünüz mavi suları ile Keban Gölü. Gölün üzerinde bir feribot. Şaşırtıcı gelmesin burada feribot çok hatta işleyen bir taşıt artık.

                               arkeolog@postaci.com                                  design @rzawa