Make your own free website on Tripod.com
  Anasayfa   |   EGE  |   AKDENİZ  |   MARMARA |   DOĞU ANADOLU  |  İÇ ANADOLU   |   KARADENİZ  


Harran Urfa ya 44 kilometre uzaklıkta, Suriye sınırındaki Akçakale yolu üzerindedir.
Kalabalık gurupsanız bir otomobil kiralayarak Harran a gidebsilirsiniz. Yok tek veya iki kişi iseniz o zaman Harran a giden minibüslerle gidebilirsiniz.
Harran a vardığınızda gene çocukler etrafınızı saracaklar. Bu çocukların hepsi turist rehberi. Size Harran ı gezdirip yardımcı olmak için ısrarlılar.
Bizim size önerimiz, Harran ı geçerken sizi karşılayacak çocuklara inanın ama onların büyükleri olarak ortaya çıkıp sizi evinde ağırlayıp bir çay ikram etmek isteyenlere kanmayın. Bunlar amatör görünümlü profesyonellerdir çoğunlukla. Yaşamlarını yeni yaptırdıkları modern evlerde sürdürürken, geçmişte konut olarak kullandıkları meşhur Harran evini restore edip turistik işletmeye çevirmişlerdir. Buraya kadar normal bir turizm faaliyetidir ama genellikle bununla yetinmeyip sizi o modern evlerinde bir çay içmeye davet ederken siz bunu Anadolu nun konukseverliği olarak algılarken, çay ikramından sonra Ev halkının evde yaptığı bazı işlemeleri göstermek üzere sizi odaya alacak ve bunlardan alarak kendilerine yardımcı olmanızı isteyecekler. Siz de istemeseniz de mecbur hissedeceksiniz kendinizi. Bütün bunları bilerek gidebilirsiniz tabii.
Harran ın kümbeti veya külahı andıran eski evlerin tamamı 1950 de SİT alanı içine alınmış. Yeni ev yapmak da yıkmak da yasak. Evlerin üzerinde çok sayıda tabela göreceksiniz. Harran ın en eski evi yazıyor üzer
Harran’da ilk İslam Üniversitesi kalıntılarılerinde. Hangisinin en eski olduğunu anlamak ise mümkün değil. Evler sürekli onarım görmüş, değişikliğe uğramış. Evler kemerlerle birbirlerine bağlamış ve çok üniteli yeni evler oluşmuş. Evlerin çoğunun içi hediyelik eşyalarla dolu, avluları da cafe olmuş.
Bizim önerimiz, Harran da yalnız Harran ı gezin, rehberlik hizmetini de, birkaç çikolata veya gofret parasına sizi karşılayan çocuk ordusundan alın.
Harran ın geçmişi 5000 yıl önceye uzanıyor. İlk islam üniversitesi burada kurulmuş. 1271 de Moğol saldırısı ile yakılıp yıkılıncaya kadar büyük bir bilim merkezi olmuş. Dünyanın aya uzaklığını doğru olarak hesaplayan Battani, ilk atom bilginlerinden Cabir bin Hayyan, Yunanca dan felsefe kitaplarını Arapça ya çeviren Sabit bin Kurra gibi islam bilginleri Harran da yaşamışlar. Ama kent islam öncesinde de ünlüymüş. Eski Ahid de adı Charan olarak geçiyor.
Harran Doğu mitolojisinin yoğun yaşandığı bir yer. Adem ile Havva nın cennetten kovulunca dünyaya burada ayak basmışlar. Toprak ilk kez burada sabanla sürülmüş. Öküzün boyunduruğa vurulup çift sürmesi de ilk kez burada gerçekleşmiş.
Sin Tapınağı, Ulu Cami, Harran Kalesi, Şeyh yahya el-Harrani Türbesi, eski mezarlık gezilip görülecek yerler. Gezdiğiniz her yerde mistik bir havanın ve tabii Harranlı çocukların size eşlik ettiğini hissedecek ve göreceksiniz. Eski çağların Ay Tanrısı Sin i göremeseniz de uygun bir zamandaysanız güzelim ayın kendisini göreceksiniz.
Çöle dönük kurak Harran Ovası sulama kanalları ile yeni bir yüze kavuşuyor. Buğday tarlaları, pamuk


TÜRKİYE-SURİYE SINIRI
Harran ı gezdikten onra eğer vaktiniz varsı 10 kilometre ilerde, sık sık televizyonlarda dramatik görüntülerle verilen Türkiye-Suriye sınır buluşmalaırının yapıldığı yerlerden biri olan Akçakale ye de gidin.
Akçakale ye gittiğinizde, eğer o gün nöbetçi olanlar çok aksi kişiler değilse, sınır teline kadar yanaşıp hemen karşınızda bulunan Suriye yi görebilirsiniz. Gerçi tele kadar yanaşmasanız da Suriye, çıplak gözle görülebilecek kadar yakın.


KELAYNAKLAR VE BİRECİK
Urfa ya gelmişken bir de şu nesli tükenmekte olan Kelaynaklar ı göreyim derseniz, o zaman geldiığiniz yoldan geriye gidip Birecik e yöneleceksiniz.
Birecik Urfa dan bir saatlik yol. Yalnız dikkat edin, eğer yalnız Kelaynak kuşlarını görmek için Birecik e gidiyorsanız gitmeden önce Kelaynakların mevsiminin olup olmadığını sorun.


                               arkeolog@postaci.com                                  design @rzawa