Make your own free website on Tripod.com
 Anasayfa   |   EGE  |   AKDENİZ  |   MARMARA |   DOĞU ANADOLU  |  İÇ ANADOLU   |   KARADENİZ  


Van-Çatak Karayolu’nun 80. kilometresinde bulunan ve yılda sadece 2.5-3 ay akan Kanisipi (Beyazsu) Şelalesi, özellikle yerli turistlerin ilgisini çekiyor. Doğa harikası olan Kanisipi, yeterince tanıtılmadığı için henüz yabancı turistler tarafından bilinmiyor. Kanisipi, her yıl Nisan veya Mayıs aylarında akmaya başlıyor ve Temmuz ayı sonunda kesiliyor. Kanisipi Şelalesi, ismini ise süt gibi beyaz akan suyundan alıyor.
       Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ökkeş Kesici, Kanisipi’nin sırrını çözmek ve neden sadece yılın 3 ayında aktığını tespit etmek amacıyla araştırma yaptıklarını söyledi.Yrd. Doç. Dr. Ökkeş Kesici, Kanisipi’nin suyunun, 2 bin 250 rakımlı Artos Dağı’nın güneybatısındaki uzun eteklerinde yeraltını takip ederek Çatak’ta gün yüzüne çıktığını belirterek şöyle konuştu:
       “Şelalenin suyu, iklimlere göre her yıl değişiyor. Karların erimesi erken başladığında, şelale de erken akmaya başlıyor. Erime işlemi bittikten ve Artos Dağı’ndaki doğal göletin seviyesi belli bir düzeye düştükten sonra kesiliyor. Kanisipi, Türkiye’nin 2.5-3 ay akan tek çağlayanıdır. Su seviyesi de küçümsenecek miktarda değildir. 2 bin 250 rakımdan inen ve 1670 rakımda yüzeye çıkan su, tamamen yeraltında oluşturduğu yolu takip etmektedir. Bu da mağara araştırmacıları için çok güzel bir kaynaktır. Suyun geçtiği bölümlerde büyük mağaraların olduğu kesindir.”

                               arkeolog@postaci.com                                  design @rzawa