Make your own free website on Tripod.com
 Anasayfa   |   EGE  |   AKDENİZ  |   MARMARA |   DOĞU ANADOLU  |  İÇ ANADOLU   |   KARADENİZ  


Sarıkamış
Yol boyunca Pasinler, Köprüköy, Horasan’ı geçiyoruz. Horasan’dan sonra kayak merkezi Sarıkamış’a ulaşıyoruz. Sarıkamış ülkemizin hemen bütün kayak sporcularının çıktığı yerdir. Uludağ, Kartalkaya gibi kış sporu merkezlerindeki kayak öğretmenlerinin de hemen tümü Sarıkamışlıdır. Sarıkamış Türkiye’nin en popüler kış turizmi merkezi olmaya aday. Kış turizmi için gerekli yeni tesislerin yatırımı önemli teşviklerle sürüyor. Var olan tesislerden biri bölge yatırımcıları tarafından ele alındı, yenilendi ve hizmete girdi. Sadece bu tesis bile bölgeye kayak için akışı hızlandırdı. yenileri devreye girdiğinde, kayak için en uygun karın olduğu söylenen Sarıkamış hakettiği ilgiyi bulacak.


Sarıkamış kayak merkezi Sarıkamış civarında, doğu Anadolu'da Kars'dan 60 km uzaklıktadır. En yakın havaalanı 50 km uzaklıktadır.

Kayak mevsimi yılda 120 gün civarında sürer. Sarıkamış kayak alanında rakım 2200- 2634 m'dir. Ve çam ormanlarıyla kaplıdır. En uygun kayak zamanı 20 Aralık ile 20 Mart arasıdır. Ortalama kar kalınlığı normal kış mevsiminde 1.5 m civarındadır.

Sarıkamış ve civarı Alp kayağı için çok uygundur. Bu merkez iki shairlift ve bir T bar içerir. Uzman kayak çalıştırıcıları ve ekipmanınını da burada bulmak mümkündür. İlk yardım ve tedavi olanakları da vardır. Yamaçlar ve mekanik ekipmanlar sürekli duzmanların denetim ve kontrolü altındadır. Kalacak yer için direk rezarvasyon yaptırabilrsiniz.

Sarıkamış kayak merkezi hızla gelişmektedir. 1999'da başlanılan ve toplam 1040 yatak kapasiteli dört tane oteli hala yapım aşamasındadır..

                               arkeolog@postaci.com                                  design @rzawa