Make your own free website on Tripod.com
  Anasayfa   |   EGE  |   AKDENİZ  |   MARMARA |   DOĞU ANADOLU  |  İÇ ANADOLU   |   KARADENİZ  


       Uygarlıklar beşiği Anadolu'da, binlerce yıllık tarihe tanıklık etmiş bir bölge  sular altında kaldı.  Menderes ilçesine bağlı Bulgurca beldesinin  tamamen Tahtalı Barajı'nın suları altında kalmasının ardından, bölgede bulunan tam 7 bin yıllık tarihi eserlerin kurtarılması için çalışmalar yapıldı.

Yetkililerin Bulgurca'nın sular altında kalmasının ardından tarihi eserlerin kurtarılması için 1997 yılında bölgede hummalı bir kazı çalışması başlamıştı.

Bakanlıktan destek

       Arkeoloji uzmanlarından oluşan 20 kişilik bir ekip, kendilerine ulaşan bilgi üzerine 60 gün içinde sulara gömülecek Baklatepe Höyüğü'nde gece gündüz süren kazı çalışmalarına girişti.
       Kazınının hızlandırılması için Kültür Bakanlığı'nın 12 milyar gönderdiğini belirten Ankara ÜniversitesiAraştırma Görevlisi ve Kazı Asistanı Vasıf Şahoğlu, şu bilgileri verdi:
       "Haziran ayından itibaren sular çekilmeye başladı. Eylül ayında yağmurlarla birlikte sular yükselmeye başlayacak ve tüm tarihi eserler suların altında kalacak. 30 gündür çalışıyoruz. 60 gün daha rahat çalışırsak 7 bin yıllık tarihi eserlerin önemli bölümünü gün ışığına çıkaracağımızı umuyorum."

Önemli bilgiler

       Ankara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Hayat Erkanat'ın başkanlığındaki kazıda 2 metre yüksekliğinde evler bulduklarını da belirten Şahoğlu, elde edilen bilgilere göre, Baklatepe'de 7 bin yıl önce kurulan kentin sakinlerinin, günümüzden 5 bin yıl önce Ege Denizi'ndeki diğer ada sakinleriyle ticaret yaptıklarının anlaşıldığını da belirtti.
       Şahoğlu, kazılarla kurtarılacak tarihi eserlerin bölgenin binlerce yıllık tarihine önemli ölçüde ışık tutacağını da sözlerine ekledi.

                               arkeolog@postaci.com                                  design @rzawa