Make your own free website on Tripod.com
 Anasayfa   |   EGE  |   AKDENİZ  |   MARMARA |   DOĞU ANADOLU  |  İÇ ANADOLU   |   KARADENİZ  

Athena tapınağı Helenistik Dönem

Athena Tapınağı
BU YAPI BİR THOLOSDUR YANİ DAİRE PLANLIDIR. TİYATRO TEPESİ ÜZERİNDEDİR. HENÜZ KAZISI YAPILMAMIŞTIR. TEMELLERİ GÖRÜLEBİLMEKTEDİR.

 

Agora (Çarşı) İ.Ö. 3. / 2. Yüzyıl

Agora - Çarşı
1891 - 93 YILLARI ARASINDA BÖLÜMLER HALİNDE KAZILMIŞ, ARADAN GEÇEN ZAMAN İÇİNDE YENİDEN GÜMÜŞ ÇAYI TAŞKINLARININ VE GÜMÜŞ DAĞDAN SEL SULARININ GETİRDİĞİ MİL TABAKASI ALTINDA KALMIŞTIR. 26000 M2 LİK BİR ALANI KAPSAYAN AGORADAKİ TOPLAM SÜTUN SAYISI 414 E ULAŞMAKTAYDI. DÖRT BİR TARAFINI ÇEVRELEYEN PORTİKOLARDA ÇEŞİTLİ AMAÇLARLA KULLANILAN MEKANLAR YER ALMAKTAYDI.

Artemis Sunağı İ.Ö. 3. / 2. Yüzyıl

Artemis SunağıTAPINAĞIN BATISINDA YER ALMAKTAYDI. GÜNÜMÜZE SADECE TEMELİ ULAŞMIŞTIR. BÜYÜK BİR OLASILIKLA U-PLANLI, AVLULU BİR YAPI İDİ VE DÖRDÜ BERLİN’DE OLAN YÜKSEK KABARTMALARLA DONATILMIŞTI. ALTARIN GÖRÜNÜMÜ KONUSUNDA BİR ÇOK TEKLİF BULUNMAKTADIR HEYNE (1, 2); GERKAN (3, 4); LINFERT (5); ÖZGAN (6); HOEPFNER (7-9). 1891 - 93 YILLARI ARASINDA ORTAYA ÇIKARTILAN TEMELİN ÇEVRESİNDE ÇALIŞMALAR 1994 YILINDA YENİDEN BAŞLATILMIŞTIR
 

Genel Tuvalet Yapısı (Latrina) İ.S. 4. / 6. Yüzyıl

LatrinaHAVUZLU ÖN ODASINDAN GİRİLEN TUVALET BÖLÜMÜNDE İKİ ÇEŞMESİ, TEMİZLENMEK İÇİN TEMİZ AKARSU KANALLARI, TUVALET İÇİN OTURMA SIRALARI VE ALTLARINDA ATIKLARIN YAPI DIŞINA ULAŞMASINI SAĞLAYAN EĞİMLİ KANALLARI İLE 32 KİŞİNİN BİRLİKTE KULLANABİLECEĞİ GENEL TUVALET. 1993-94 YILLARINDA KAZISI TAMAMLANAN YAPI 1995 YILINDA KISMEN RESTORE EDİLMİŞTİR.
 

Gymnasion İ.S. 2. / 3. Yüzyıl


GymnasionMAGNESİA'DA GÖRÜLEBİLEN EN YÜKSEK KALINTIDIR. KENTİN HEMEN HEMEN ORTASINDA YER ALMAKTA VE İKİ ANA CADDE TARAFINDAN SINIRLANDIRILMAKTADIR. ÜÇ ANA BÖLÜMDEN; HAMAM, APODYTERİON VE PALAESTRA’DAN OLUŞMAKTADIR. KAZI ÇALIŞMALARI ARALIKLARLA SÜRDÜRÜLMEKTEDİR.

Odeion Roma Dönemi

OdeionÇARŞI BAZİLİKASININ HEMEN GÜNEYİNDE, BİZANS SURU TARAFINDAN TAHRİP EDİLMİŞ BİR YAPIDIR. ARKASINI ÇEVRELEYEN AYAKLARDAN BAZILARI HALEN GÖRÜLEBİLMEKTEDİR.
 

Propylon (Anıtsal Giriş)
İ.Ö. 2. / 1. Yüzyıl

Propylon - Anıtsal GirişAGORA İLE ARTEMİS KUTSAL ALANINI BİRLEŞTİREN KUTSAL KAPI. İON DÜZENİNDEDİR. İKİ TARAFLI, İKİ NEFLİ, ON SÜTUNLU VE ALTI AYAKLIDIR. 1891 - 1893 YILLARI ARASINDA KAZILDIKTAN SONRA YENİDEN TOPRAK ALTINDA KALMIŞTIR. KAZILARA 1993 YILINDA YENİDEN BAŞLANMIŞTIR.
 

Sokak Cadde ve Yerleşim Alanları


Sokak Cadde ve Yerleşim AlanlarıPLATON'UN ÖN GÖRDÜĞÜ İDEAL KENT PLANINA UYUM GÖSTERDİĞİ ANLAŞILAN MAGNESİA, BELİRLENMİŞ ADA VE PARSELLERİN OLUŞTURDUĞU İMAR PLANININ BİR SONUCU OLARAK, BİRBİRLERİNİ DİK AÇI YAPARAK KESEN SOKAK VE CADDE SİSTEMİNE SAHİPTİ.

Stadion Roma Dönemi


StadionKENTİN GÜNEYBATISINDA, GÜNEY KUZEY YÖNÜNDE UZANAN İKİ TEPENİN ARASINA YERLEŞTİRİLMİŞTİR. TAMAMI AĞAÇLAR VE MAKİLER ALTINDADIR.

Theatron İ.S. 1. Yüzyıl

Theatron
TİYATRO PLANLI BU YAPININ İŞLEVİ BİLİNMEMEKTEDİR. İZLEYİCİ YERİ İLE ORKHESTRAYI BİRLEŞTİREN GİRİŞ, BU YAPININ BİR TİYATRO OLMADIĞINI GÖSTERMEKTEDİR. DİNİ TÖRENLER İÇİN YAPILMAKTA İKEN, HEYELAN SONUCU TOPRAK ALTINDA KALDIĞI VARSAYILMAKTADIR ÖNEMİ, BİTMEMİŞ BİR YAPI OLMASINDAN KAYNAKLANMAKTADIR. TEMELLERDEKİ, BÖLÜMLER ARASINDAKİ, BLOKLARIN YAPIM AŞAMALARINDAKİ VE TAŞ YÜZEYLERİNDEKİ FARKLILIKLAR, YAPININ BİTMEMİŞ OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR. 1984 YILINDA BAŞLATILAN KAZILAR SÜRDÜRÜLMEKTEDİR.
 

Tiyatro İ.Ö. 3. / 2. Yüzyıl

TAPINAĞIN GÜNEYİNDEKİ TEPENİN KUZEYBATI YAMACINDADIR. SADECE BİR YAN DUVARI GÖRÜLEBİLMEKTEDİR. OTURMA YERLERİNİN VE DUVAR BLOKLARININ, DAHA ANTİK DÖNEMDE BAŞKA YERDE KULLANMAK ÜZERE ALINDIKLARI ANLAŞILMAKTADIR. ORKHESTRASI ARADAN GEÇEN ZAMAN İÇİNDE YENİDEN TOPRAKLA ÖRTÜLMÜŞTÜR. 1890-91 YILLARI ARASINDA KAZILMIŞTIR.
 

Tören Yolu İ.Ö. 2. / 1. Yüzyıl

Tören YoluSUNAK İLE PROPYLON ARASINDA “TÖREN YOLU“ NİTELİĞİNDE BİR TABAN DÖŞEMESİ YER ALMAKTADIR. YOLUN HER İKİ YANINDAKİ SINIRLAYICI BLOKLAR ÜZERİNDE YER BİLDİREN “TOPOS“ YAZITLARI ORTAYA ÇIKARILMIŞTIR.
 

Zeus Sosipolis tapınağıİ.Ö. 3. / 2. Yüzyıl

Zeus Sosipolis TapınağıCEPHESİ PROSTYLOS ARKASI İN ANTİS DÜZENDE, ÜÇ MEKANLI İÇ YAPISI, KABARTMASIZ FRİZİ, ALINLIĞINDA EĞİMLİ DİŞ SIRASI VE ÇOK İYİ KORUNMUŞ OLMASIYLA MİMARLIK TARİHİNİN EN ÖNEMLİ YAPILARI ARASINDADIR. BATIYA YÖNELİK TAPINAK KENTİN KURTARICISI (SOSİPOLİS) OLARAK TANIMLANAN ZEUS'A ATANMIŞTIR. TAPINAĞIN CEPHESİ BERLİN PERGAMON-MUSEUM'DADIR.
                               arkeolog@postaci.com                                  design @rzawa