Make your own free website on Tripod.com
  Anasayfa   |   EGE  |   AKDENİZ  |   MARMARA |   DOĞU ANADOLU  |  İÇ ANADOLU   |   KARADENİZ    


Miletos'un 15 kilometre doğusunda, Bafa Gölü kıyısında bulunan antik kente, Söke - Bodrum yolu üzerinde Avşar köyü tabelası izlenerek gidiliyor. Köyden yaklaşık 1 km sonra, harabelere doğru toprak bir yol ayrılıyor. Sapağı kaçırmamak için, köylülere sormanızda yarar var. 2 km kadar devam eden yolun sonunda, ören yerine ulaşıyorsunuz. İon Birliği'ne üye on iki kent içinde en yoksulu ve belki de en önemsizi olan Myus'tan günümüze kalanlar; Dionysos Tapınağı'na ait parçalar ile Avşar Kale denilen, Bizanslılardan kalma kale yıkıntısı.

Çok az ziyaretçiyi kendisine çeken bu ıssız kentteki kalıntılar oldukça düzensiz. Ancak arazide yürümeyi ve kendi halinde uzak kasabaları, köyleri keşfetmeyi sevenler için ilginç olabilir. Bir zamanların, balığıyla meşhur liman kenti Myus'u; bugün pamuk tarlararının orta yerinde görmek de, kimileri için şaşırtıcı olacaktır. Antikçağ yazarı Pausanias, pek çok İon kentinin yer değiştirmesine sebep olan Menderes'teki değişiklikleri şöyle aktarıyor: "Deniz geri çekilip, tatlı su gölüne dönüşünce, buradan o kadar çok sivrisinek türedi ki; Myuslular kenti terk etmek zorunda kaldı. İçlerinde kült heykellerinin de bulunduğu taşınır eşyaları yanlarına alarak Miletos'un yolunu tuttular."

Strabon Myus'un Atina kralı Kodros'un oğlu Kydrelos tarafından kurulduğunu bildirilmektedir. Yine Strabon'un anlattığına göre Panionion birliğine dahil kentlerden birisidir. Herodotos, İ.Ö. 499'da Pers donanmasının Myus kenti açıklarına demirlediğini bildirmektedir. Ancak Herodotos Myus'un İ.Ö. 494'teki Lade Deniz Savaşına sadece üç gemi ile katıldığını bildirmektedir. Yapılan kazılarda antik kaynaklarda adı geçen ve beyaz mermerden yapıldığı bilinen Dionysos tapınağı ortaya çıkarılmıştır. Kent üzerinde bugün Dionysos tapınağına ait parçalar, Arkaik Döneme ait sur duvarları ve Bizans kalesi kalıntıları görülmektedir.


                               arkeolog@postaci.com                                  design @rzawa